Dzisiaj sorry

Przepraszam było kiedyś wyrazem elegancji, dobrego zachowania, posiadania godności, własnego zdania oraz odwagi. Oczywiście dalej funkcjonuje w naszej współczesnych biografiach. Warto obserwować konteksty jego użycia, które rodzą podejrzenie, że wyraz jest tylko malowanką, zwodniczą zabawką, wydmuszką.

Użycie przepraszam oznaczało autentyczne zadośćuczynienie osobom, które się niesłusznie pomówiło, skrzywdziło, obraziło, okłamało. Forma przywrócenia prawdy miała – jakże często – charakter uroczysty. Aktualnie za wiele w nim oficjalnej buty, pogardy dla prawdy i tak zwanych dobrych manier.

Przeproszenie wybaczało, łagodziło niezgodę, doprowadzało do likwidacji waśni. Często była to teoria, ale jednak za słowem u wielu osób pojawiał się czyn, a nie gra w pozory.

Dzisiaj na chwilowych salonach wyraz ów cieszy się popularnością w wersji angielskiej lub francuskiej. Brzmi to światowo. Praktyka pokazuje jego funkcję na pokaz, dla zamydlenia oczu. Jakże meandrycznie brzmi przepraszam w ustach, pismach, wyjaśnieniach zawodowych kłamczuszków, cwaniaczków, partyjnych oblatywaczy z partii do partii, spryciarzy, bonzów naruszających prawo…

Co nam po przeproszeniu, kiedy wiadomo, że ten człowiek gra na czas, nie poniesie stosownie do przekroczenia – konsekwencji, że jest po raz kolejny zwycięzcą? Dzisiaj większość osób zamyka się w milczeniu, w braku reakcji, a nawet strachu. Nie dziwię się tym zachowaniom. Święty spokój czy wygodnictwo jest reakcją na fałszowanie pierwotnego znaczenia przepraszam.

Przypomnę tytuł tekstu Agnieszki Osieckiej Przepraszam, że żyję, a w nim litania słów, w której aktualność pulsuje. Dojmująco.

Myślenie ma dalej przyszłość, chociaż wiele osób przechodzi z tym do konspiracji. Nawet chwilowej. Taka to tradycja.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s