Myśleć jak to łatwo powiedzieć

 

Właśnie! Myślenie ma kolosalną przyszłość, ale i szlachetną przeszłość także. Jak wiadomo samodzielność w czynie oraz uruchamianiu własnych, szarych komórek jest zawsze niebezpieczna. Szczególnie dla tych, co na szczytach decydenckich rozsiewają krainy wolności. Bez żadnej odpowiedzialności.

Krążę w tym pisaniu, niczym sęp, nad gołąbkami pokoju, zamiast miło i wprost złożyć niezłomnej polskiej oświacie, nie ma tu kpiny – życzenia – nie dajcie się zastraszyć, zniewolić, zaszufladkować, doprowadzić do utraty twarzy. Większość osób ją jeszcze ma. To nie jest takie trudne – wystarczy być sobą.

Oczywiście wiem jak trudno zachować swoją twarz, ale elementarną przyzwoitość tak, gdyż to jest sztuka wyboru.

W każdym środowisku pracują, uczą się, tworzą ludzie niezwykli. Abyście mieli szczęście oraz było Wam dane – pracowanie z takimi uczniami oraz nauczycielami, którzy umieją i chcą wyjść poza banalność, przeciętność. Tym ze złotego środka, których jest najwięcej, aby wierzyli, że niepowodzenia są chwilowe, że każdy ma swoje Himalaje, a Wasza codzienna praca zaowocuje także po maturze, studiach. A tym, których często się zamyka w pudełkach typu leser, nieuk, wielbiciel wagarów – życzę, aby coś ich oświeciło. Nawet z okrzykiem eureka!

Mam świadomość, że są to ideały. Gdyby ich nie było – jakaż ta szkoła byłaby nudna, pełna hipokryzji, dwuznaczności, niesprawiedliwości.

Zatem życzę Państwu w tym Dniu Nauczyciela / pesel mi się kłania/, by w szkole dyrekcje nie wydawały uczniom oraz pracownikom karteczek przyzwoitości prawnej, moralnej oraz ideowej. Aby odróżniano osiągnięcia naukowe od aktualnych sukcesów na aktualnych drabinkach w salonach władzy.

A co najważniejsze, aby się nie bać siebie i własnych poglądów, które trzeba – na bieżąco – korygować, a nie lawirować.

Za bycie sobą płaci się wiele. To jest cena wolności.

Dziękuję Nowodworkowi za zaproszenie do udziału w spotkaniu z okazji święta Komisji Narodowej w Auli I LO. Niestety nie mogłem być u Was i z Wami. Serdecznie pozdrawiam.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s